Jak se dostanu na místo?
Jsme 6 minut chůze od Masarykova nádraží a Hlavního nádraží, kousek od křižovatky U Bulhara. Z druhé strany je to 5 minut od autobusového nádraží Florenc
Jak se dostanu dovnitř?
Jsou zde dva vchody, první blíže u parkoviště je vstup do Tance Praha a Unijazzu. Druhý je do vstupní haly a Inkubátoru a co-workingového prostor Art Hub
Co na místě najdu?
Najdete zde Čítárnu Unijazz (koncerty, přednášky, semináře, odpočinek). Taneční studio Krenovka, zázemí Tance Praha a divadla Ponec. Umělce z inkubátoru a co-workingového prostor Art Hub, který bude využíván ke vzdělávání, networkingu i pro odpočinek
Jak se vyvíjela historie budovy KRENOVKA?
Počátky původního areálu tzv. Krenovky sahají až do poloviny 18. století kdy poblíž
staroměstského popraviště vznikla po roce 1719 kaple sv. Dismase. Odsvěcenou kapli po jejím zrušení koupil roku 1788 Antonín Josef Douša, který́ ji přebudoval na hostinec.
Po smrti Antonína Josefa Douši dle písemných pramenů nastává období poměrně rychlých
proměn majitelů – bývalá kaple se v roce 1803 dostává do rukou mělnickému měšťanovi Vincenci Austovi, který ji o rok později prodává dalšímu mělnickému měšťanovi Josefu Keiblovi. V roce 1807 se objevuje zmínka o prodeji kapličky Josefem a Rozálií Pavlíkovými Jakubu a Josefě Bosekovským. Od roku 1810 pak písemné prameny začínají hovořit o domě č.p. 42 – poprvé, když Jakub a Josef Bosekovský prodávají v roce 1810 „za novou branou u císařský silnici pod N. C. 42 ležící kaple u dušiček nazvaný jim dle ukazu p. vlastně patřící dům“ manželům Franzu a Evě Ritterovým. Titíž spolu s Janem Ritterem prodali dům č.p. 42 v roce 1813 Markétě Albitzové k rukám manžela Františka Albitze.
Konečně 1818 prodal František Albitz dům čp. 42 za Novou branou při kapli Ubohých dušíAntonínu Krennovi, který v následujících letech postupně vybudoval areál hostince s vedlejšími budovami a anglickým parkem. Tento areál hostince však nelze místně ztotožnit s dnešním areálem Krenovky – dle písemných pramenů i dostupných mapových podkladů se nacházel na druhé straně silnice než dnešní Krenovka.
Co je Projekt Krenovka ?
Usedlost Krenovka (Husitská, č.p. 42, k.ú. Praha Žižkov), která je
součástí kulturní památky registrovaná pod č. 100617 ÚSKP ČR (Ústřední seznam kulturních památek České republiky) – Soubor staveb Pražské spojovací dráhy, Státní dráhy a Turnovskokralupsko – pražské dráhy. Objekt ze 40. let 19. století na území Prahy 3 je v dané lokalitě dominantou.
Bývalý zájezdní hostinec představuje historicky hodnotný a vývojově zajímavý a
svébytný celek, jehož vznik a další existence je více či méně ovlivněna kolizí s postupně se
proměňujícími železničními stavbami pražského železničního uzlu.
V letech 2017-2018 se společnost SUDOP Real a.s. rozhodla (na úkor možnosti objekt prodat či pronajmout jako levné kanceláře či dokonce skladové prostory) usedlost zrekonstruovat a proměnit ji na nekomerčně provozované multikulturní centrum na Žižkově. Památka se tedy zachová pro další generace a bude sloužit k uměleckým a komunitním účelům. Vedení společnosti SUDOP Real navázalo za tímto účelem spolupráci s dvěma významnými kulturně-uměleckými institucemi: jedná se o Tanec Praha z.s. (partner projektu) a spolek Unijazz který je organizací navazující na činnost významné Jazzové sekce.
Objekt je vlivem urbanistického vývoje lokality ve své podstatě odloučen od navazujícíchurbanistických celků, navrhované předmětné řešení přispěje k rehabilitaci širší lokality.
Kdo nás podporuje?
Fondy EHP a Norska
Název projektu: Usedlost Krenovka na pražském Žižkově – nové centrum pro současné umění a komunitu
Číslo projektu: KU-CH2-027
Program: Kultura
Celkové způsobilé výdaje projektu: 7 361 111 Kč
Výše grantu: 6 624 999 Kč
Období realizace: 5/2022 – 4/2024
Partner projektu: Tanec Praha, z.ú.
Partner projektu z donorské země: Dansens Hus Oslo
Realizátor projektu: SUDOP Real, a.s.
Projekt Usedlost Krenovka na pražském Žižkově – nové centrum pro umění a komunitu umožní inovativní využití objektu, který je součástí Souboru staveb Pražské spojovací dráhy, Státní dráhy a Turnovsko-kralupsko-pražské dráhy. Objekt prošel celkovou stavební rekonstrukcí, na kterou projektem navážeme, vytvoříme v urbanisticky problematické lokalitě centrum pro tvorbu a prezentaci umělců a komunitní aktivity, a oživíme okolí.
Cíle dosáhneme prostřednictvím několika synergických aktivit:
- stavebně dokončíme a vybavíme vstupní halu, recepci s informačním systémem a co-workingový prostor ArtHub, který bude využíván ke vzdělávání, networkingu i pro odpočinek
- v souladu se současnými evropskými standardy vybavíme prostor Studio Krenovka / taneční sál se zázemím, který bude sloužit k uměleckým i komunitním aktivitám partnera projektu, Tance Praha z.ú.
- poskytneme kvalitní a inspirativní zázemí organizacím aktivním v oblasti kultury, ekologie a komunitního života, které se budou podílet na programu centra
- v roce 2022 zpřístupníme centrum veřejnosti, v době realizace projektu se zde bude konat ca 220 akcí.
- již od počátku projektu budeme pořádat site-specific program spojený s revitalizací a oživením místa; připraveno je 9 eventů
- vytvoříme a ověříme strategii inovativního využití kulturní památky a své zkušenosti budeme sdílet
Celková očekávaná návštěvnost v době projektu je 2.500 – 3.000 osob.
Důležitým aspektem projektu je spolupráce s norským partnerem Dansens Hus Oslo, který poskytne inspiraci a poradenství především pro vybavení tanečního sálu a program centra.
Tento projekt je financovaný z fondů EHP 2014-2021, jejichž prostřednictvím přispívají Island, Lichtenštejnsko a Norsko ke snižování ekonomických a sociálních rozdílů v Evropském hospodářském prostoru a k posilování spolupráce s 15 evropskými státy.
Kdo za projektem KRENOVKA stojí?
Za projektem Krenovka stojí skupina SUDOP Real a.s. , majitelé se zde rozhodli vybudovat nekomerční kulturní centrum, přístupné všem skupinám i komunitám nejen z Prahy 3.
Tvůrci www stránek
Produkce: SUDOP Real a.s.
Kresby: Tomás Pánek a ToyBox
Scénář: morivosa
Kamera: Markéta Černá, Tereza Valníčková, Vojtěch Brtnický, Adéla Vošičková, Filip Kartousek a Vy!
Režie: Onixia