1. 10. úterý 19:00 POSLECHOVKA / Vstup volný
Jazzmánie Vladimíra Kouřila #254
Nadčasový jazzový kaleidoskop v tradičním čítárenském pořadu.
Tablo jazzové moderny představí dvojici už nežijících trombonistů Kai Windinga a J.J. Johnsona, v Kaleidoskopu zahrají formace trumpetistů Toma Harrella a Ambrose Akinmusira a trio Vijay Iera. Rubriku Za humny rozezní ukázky z CD kytaristy a basisty Miroslava Posejpala. Z klasiky 80. let si užijeme energii Jazz Messengers s Wyntonem Marsalisem.
2. 10. středa 18:00 ŠACHY / Vstup volný
Unijazz Open
Pravidelný šachový turnaj pro hráče a hráčky všech kategorií.
3. 10. čtvrtek 20:00 KONCERT / Vstup 200 Kč v předprodeji, 250 Kč na místě v hotovosti
Futur Swing
Futur Swing, složený z houslí, saxofonu, kytarového banja, kytary a kontrabasu, vstupuje do světa gypsy swingu s moderním pohledem. Oproti klasickému revivalu nejde jen o udržování tradice, ale také o objevování nových cest v interpretaci a improvizaci. S výrazným využitím houslí, saxofonu a netradičního kytarového banja přináší Futur Swing do žánru nový zvukový rozměr. Jejich kreativní přístup k improvizaci reflektuje nejen techniky Django Reinhardta, ale také se odváží zkoumat moderní harmonie a rytmické struktury. Futur Swing není pouze nostalgickou cestou do minulosti, ale mostem spojujícím tradiční prvky gypsy swingu s novou érou. Skrze jejich hru posluchači nejen vnímají dědictví Reinhardta, ale také procházejí novými a osvěžujícími zvukovými krajinami, které nám přináší moderní interpretace tohoto kultovního žánru.
7. 10. pondělí 19:00 VERNISÁŽ / Vstup volný
Martina Chloupa + Markét Lamoš Žitňanská: CHCEŠ MĚ CHCI TĚ
Spojení dvou autorek, které malířským přístupem propojují téma, jež jim je blízké.
„Společníci“ jsou kontinuálním procesem v čase, ke kterému se ve své tvorbě vrací dle libosti. Rádo by „odpočinkové“ téma však v sobě snoubí širší otázky, ke kterým se každá umělkyně staví svým specifickým rukopisem. Výstava potrvá do 2. 11.
Martina Chloupa (1976 Česká Lípa)
Multimediální umělkyně nejčastěji maluje, kreslí, modeluje a odlévá. Zobrazování zvířat je pro ni jedno z oblíbených témat, ke kterému se často vrací. Podobně jako k téma květin, krajin, figury a portrétu. Žije a pracuje v Praze. Je zastoupena v Národní galerii v Praze, v Galerii Klatovy–Klenová a soukromých sbírkách.
MLŽ (1980 Kroměříž)
Umělkyně se věnuje převážně malbě akrylem, pracuje v prostředí domova, kde sbírá inspiraci. Tematicky celky své tvorby neuzavírá. Performativním procesem žití konfrontuje uchopení „radosti z maličkostí“ na plátno či papír. Žije a pracuje v Praze. Je zastoupena v soukromých sbírkách.
8. 10. úterý 19:00 LITERATURA / Vstup volný
Argo: Přes Atlantik a zase zpět
Kniha Přes Atlantik a zase zpět vychází u příležitosti třicátého výročí založení edice angloamerických autorů (AAA), prestižní knižní řady, oceněné mj. Magnesií Literou za nakladatelský počin – a přináší vybrané doslovy od předních českých anglistů, pojednávající o anglicky psané literatuře od padesátých let 20. století do současnosti. Jednotlivé eseje přitom nenabízejí „jen“ zasvěcené pojednání o anglofonní beletrii, ale také výmluvně dokládají, jakým způsobem a v jaké kvalitě se u nás během posledních třiceti let psalo a píše o jinojazyčných literaturách. Večer věnovaný vydávanému souboru esejí i šířeji anglické a americké literatuře jako takové moderuje editor knihy, anglista a překladatel Petr Onufer; jeho hosty budou vybraní autoři esejí jako Ladislav Nagy, Alena Dvořáková, Martin Pokorný aj.
O hudební doprovod se postará Tomáš Pácalt (Bumbrle, La Prosperité, T.G.P.).
Kniha bude na místě k zakoupení za zvýhodněnou cenu. Vstup volný.
9. 10. středa 19:00 LITERATURA / Vstup volný
Zvuk, gender, identita: uvedení knihy
Zvuk, gender, identita je první monografií v češtině, která se věnuje hudbě a zvuku z perspektivy kulturní analýzy. Zaměřuje se především na témata genderu a identity, které zkoumá ve vztahu k nejrůznějším hudebním událostem ze střední a východní Evropy. Jednotlivé kapitoly se věnují například česko-skotské skladatelce Geraldine Muchové, queer estetice v ruském a ukrajinském alternativním rocku a popu, performanci maskulinity v extrémním metalu, feminismu v tvorbě slovenské zpěvačky a raperky Simy, nebo snaze o autenticitu v poučené interpretaci barokní hudby v Čechách a folklorním revivalu na Slovensku.
Hudební hosté: Pudlax
10. 10. čtvrtek 20:00 KONCERT / Vstup 170 Kč v předprodeji, 200 Kč na místě v hotovosti
Původní Bureš + Nohaband + Hlavec
Vydání nového čísla Flekova časopisu Hlavec za účasti kapel Původní Bureš, Nohaband a hosta. Každý návštěvník obdrží jeden výtisk Hlavce.
Hlavec je rozsahem nevelký, undergroundový časopis, který v roce 1991 začal vydávat výtvarník a pracovník ústavu sociální péče Ruda Flek. Časopis přinášel zprávy o alternativní hudební scéně, poezii, písňové texty, vlastivědné články z Rudových cest, články o historii (Zdeněk Dragoun), archeologii (okruh studentů kolem Rudova syna Františka) a řadu dalších záležitostí. Vycházel dvakrát ročně a byl k mání zdarma, vždy na nějakém jarním a podzimním koncertě Rudova kamaráda Jakuba Nohy a jeho Nohabandu. V roce 2009 Ruda vážně onemocněl. Krátce před smrtí požádal několik přátel, včetně muzikantů z kapel Původní Bureš a Nohaband, zda by ve vydávání pokračovali. Takže od roku 2010 se vydává Flekův Hlavec bez Rudy Fleka. Příspěvky nikdo nevybírá, nehodnotí a kvalita je na každém přispěvateli. Ruda byl ze staré školy, vždycky vážil osobního kontaktu a chtěl mít ten časopis pouze na papíře, proto je o něm s výjimkou nějakých pozvánek a fotek z akce tak málo na webu. Tuhle jeho libůstku se jeho přátelé snaží zachovat.
14. 10. pondělí 19:00 BESEDA / Vstup 200 Kč v předprodeji, 250 Kč na místě v hotovosti
Narodíme se jen jednou: Vzpomínky na Petra Skoumala
Ilona Svobodová, Olin Nejezchleba a Norbi Kovács vzpomínají na PETRA SKOUMALA (7. 3. 1938–28. 9. 2014).
Letos 28. září to bude deset let, co zemřel Petr Skoumal – skvělý hudebník, skladatel, kamarád a partner, úžasný Člověk. K této příležitosti vznikl neformální komponovaný pořad plný vzpomínek, písní i básniček a neznámých textů v podání Petrovy manželky Ilony Svobodové a přátel a spoluhráčů z posledních let Petrovy hudební kariery Olina Nejezchleby a Norbiho Kovacse. Historky ze soukromého i hudebního a společenského života jsou doplněny fotografiemi z rodinného alba a dalších zdrojů. O kom se mluví, ten jako by neodešel. A Petr Skoumal by rozhodně neměl být zapomenut…
15. 10. úterý 20:00 KONCERT / Vstup 185 Kč v předprodeji, 250 Kč na místě v hotovosti
Bizzare Band
Písně sedmičlenného Bizarre Bandu mohou obsahovat stopy folku, popu, šansonu, swingu, jazzu a spol. Skladby stojí na textech Kláry Suchankové, hudbu a aranžmá má někdy na svědomí konkrétní člen kapely, jindy je dílem celého tělesa a náhody. Nástrojové obsazení je rozmanité (klavír, kytara, akordeon, kontrabas, příčná flétna, housle, bicí) a koncertní repertoár skýtá barvitě ponuré i temně jemné písně z alb V krajině naměkko (2016) a Dokola ticho (2021), ale též čerstvější kusy z posledních let.
16. 10. středa 19:00 BESEDA / Vstup volný
Radio 1 nablízko #4: Ondřej Štindl
V Čítárně Unijazz začnou s podzimem další akce ze série Radio 1 nablízko. Na setkání s osobnostmi Radia 1 se můžete během podzimu těšit třikrát, vždy ve středu: 16. 10., 20. 11. a 18. 12.
První ze série, středa 16. října, bude patřit Ondřejovi Štindlovi. Byl jedním ze zakladatelů rádia a díky jeho rodině se do Prahy dostala slavná vysílačka, kterou o něco později zabavily úřady, což spustilo vlnu dramatických událostí a nakonec vyústilo v to, že Radio 1 se stalo první českou soukromou stanicí.
Ondřej Štindl měl na Radiu 1 řadu pořadů, z nichž asi nejslavnějším byl Strašidelný zámek, dělající si legraci z normalizačního popu. Na stanici působí dodnes a jeho víkendová odpoledne se sofistikovanou hudbou patří k posluchačsky nesmírně oblíbeným.
Kromě Radia 1 působí Ondřej jako spisovatel a filmový scenárista. Za scénář k filmu Pouta získal Českého lva a Cenu české filmové kritiky. Za novelu Až se ti zatočí hlava byl navržen na cenu Magnesia Litera. Během večera tedy bude o čem se bavit, a to jak s moderátorem Jerrym Žákem, tak s návštěvníky, jejichž dotazy jsou jako vždy vítány!
17. 10. čtvrtek 19:00 BESEDA / Vstup volný
KineDok: 10 let s dokumentem
Přijďte oslavit deset let s KineDokem, inovativním komunitním projektem, který přináší jedinečné dokumentární filmy na neobvyklá místa – od galerií, kaváren a knihoven až po lodě, muzea a zámky. Za 10 let své existence KineDok vytvořil místo pro film, diskuzi a komunitu napříč Evropou. Tento večer bude oslavou nejen našich úspěchů, ale také příležitostí poděkovat filmařům, promítacím místům a fanouškům, kteří nám pomohli vytvořit to, co KineDok dnes znamená. Přijďte si s námi připít 17. 10. 2024 do pražské Čítárny Unijazz od 19:00 a užijte si promítání, diskuzi s filmaři a další zajímavý program!
23. 10. středa 20:00 KONCERT / Vstup 250 Kč v předprodeji, 300 Kč na místě v hotovosti
Vampyres + Lonely Shredder and The Heavy Smokers
Připojte se k nám na večer plný neuvěřitelných zvuků a temného mystéria! Naše pódium bude hostit dvě kapely, které vás zavedou na cestu do hlubin jejich zvukových světů. Začneme s LSHS, kteří smíchávají garage, noise, shoegaze a melancholický dreampop, připravte se na cestu plnou emocí a snových krajin. Poté se přemístíme do temných a psychedelických sfér s kapelou The Vampyres, kde nás pohltí jejich rockové a mystické melodie. Objevujte s námi nové dimenze zvuku!
24. 10. čtvrtek 20:00 KONCERT / Vstup 240 Kč v předprodeji, 300 Kč na místě v hotovosti
Marie Puttnerová s kapelou
Zpěvačka Marie Puttnerová, pohybující se po české hudební scéně v originálních sestavách Jablkoň, Půljabkoň a Zvíře jménem Podzim vystoupí se svojí kapelou (Martin Novák, Petr Uvira, Martin Brunner) opět v Praze.
Jablkoň, Půljabkoň a Zvíře jménem Podzim a Martin Novák (Robert Křesťan & Druhá tráva, Lanugo, Blue Shadows, Jaromír Honzák Quintet, David Dorůžka/Robert Fischmann/Martin Novák) se propojili, aby vytvořili společný hudební svět tvořený nejen autorskými písněmi Puttnerové, ale i svět, ve kterém mohou zaznít střípky zhudebněné poezie křehkého Jana Zahradníčka či surreálního Vlastimila Třešňáka. Poté, co ke spolupráci přizvali opavského kytarového kouzelníka Petra Uviru (Ladě, Heimat, Jitka Šuranská, Vladivojna la Chia), došlo ke společné symbióze lidských hlasů a elektrických kytar, které podmanivým a naléhavým způsobem posouvaly pomyslné hranice folku.
V roce 2022 však došlo k zásadnímu propojení s britským producentem Eddie Stevensem (Druhá tráva, Jana Kirschner, Roisín Murphy, Moloko), díky kterému vyšlo 28. dubna 2023 debutové album Puttnerové s názvem Laila tov. Původní zvuk tria se společným tvořením skutečně proměnil, a tak se kapela rozšiřuje o čtvrtého člena, skladatele, klavíristu a hráče na syntezátory, Martina Brunnera (Martin Brunner Trio, The Prague Six, Markéta Foukalová, Klara & The Pop).
Marie Puttnerová se s deskou Laila tov stala vítězkou ankety Album roku 2023, které každoročně vyhlašuje redakce Radia Proglas. Ankety se zúčastnilo 110 oslovených osobností – publicisté, hudebníci, pořadatelé koncertů a festivalů, promotéři a také vybraní zástupci posluchačů rádia. Stejně tak bylo album úspěšné při předávání cen Anděl Coca-Cola 2023, kdy 30. března 2024 obdrželo cenu vítěze v kategorii Folk.
25. 10. pátek 20:00 KONCERT / Vstupné dobrovolné
Neúspěšný atlet
Koncert pražské hudební skupiny Neúspěšný atlet a křest animovaného klipu k písni Popel. Hudební styl kapely vychází z české rockové hudby 90. let minulého století (Garáž, Hudba Praha, Mňága s Žďorp, Traband, Původní Bureš), s občasným přesahem k muzice o několik dekád starší. Důraz je zde kladen především na živé nástroje (zmiňme dva saxofony a akordeon) a stejnou měrou i na neotřelé české texty, jejichž autorem je kapelník Pavel Helmut Kholl.
29. 10. úterý 20:00 KONCERT / Vstup 250 Kč v předprodeji, 300 Kč na místě v hotovosti
Mooncult + Caulichute
Brooklynská kapela MOONCULT se vrací do Evropy, aby oslavila vydání nejnovějšího singlu Bat Crimes. Skladba, která je mixem post-punku, noise rocku, psych-rocku, nové vlny a alternativy, je součástí šesti singlů navazujících na kritikou oceňované debutové album Swallow Me Whole z roku 2020. V Čítárně nás Post Punk Party Record Release Show, kde MOONCULT vystoupí spolu s českým blues-rock-psychedelic triem Caulichute. Všechny singly i celá deska MOONCULT jsou k dispozici na všech streamovacích platformách.
30. 10. středa 19:00 LITERATURA / Vstup volný
Marta Krausová: křest básnické sbírky Roztřesky a remixy
„Kdo hledá světlé verše o dnešku, najde. Co jsme teď, když všechno už bylo?“ (Tim Postovit, básníka a slamer).
Básnířka Marta Krausová křtí svou první sbírku Roztřesky a remixy, kterou vydalo nakladatelství Dobrý důvod. Na křtu přečte své básně za hudebního doprovodu multiinstrumentalisty a výtvarníka Tomáše Brauna. Dále vystoupí básnířka a novinářka Štěpánka Borská a ilustrátorka sbírky a básnířka Kristýna Fligerová alias Potkanice.
Marta Krausová vystudovala práva a uměnovědná studia. Žije v Praze a pracuje jako právnička. V roce 2021 se účastnila Literární soutěže Františka Halase, ve které získala ocenění poroty. Spolupořádá pravidelnou literární událost Poezie & piano. Blízká je jí poetika skupiny The Doors a Jima Morrisona, Jana Hanče a Skupiny 42. Snaží se psát o světě, který vidí. Nebojí se sentimentu a popu.
31. 10. čtvrtek 20:00 KONCERT / Vstup 200 Kč v předprodeji / 250 Kč na místě v hotovosti
JWQ: Janoušek-Wróblewski Quartet
Štěpán Janoušek (trombón), Michal Wróblewski (saxofon), Miloš Klápště (kontrabas), Jan Chalupa (bicí). JWQ je akustický kvartet kombinující improvizovanou hudbu s kompozicemi z dílny obou dechařů. Kvartet byl původně zásadně ovlivněn newyorským jazzovým downtownem (Sex Mob, Medeski-Martin-Wood, Bobby Previte, Ray Anderson, Marty Ehlrich), postupem času se tato přímá inspirace částečně vytratila a z kvartetu se stal soubor kradoucí z tolika zdrojů až hanba. Skladby jsou eklektické, hudba čerpá z různých tradic, vše je propojeno totální improvizací. V říjnu 2022 soubor vydal druhé album: Vystresovaný medvídek koala na pokraji sil se hledaje štěstí náhodně upálí v lesním požáru. V březnu 2019 soubor vydal debutové virtuální dvojalbum Svatby/Plesy (https://jwquartet.bandcamp.com). V říjnu 2021 vychází další deska, druhé album bude reflektovat koncerty souboru, kdy kapela volně propojuje improvizované a komponované do jakýchsi dlouhých celků – v tomto případě dvou stran LP.
Štěpán Janoušek je již řadu let učitelem trombónu na Konzervatoři Jaroslava Ježka, dále příležitostně vyučuje na Frýdlantské a Pražské jazzové dílně. Zvítězil v celosvětové trombonové soutěži J.J. Competition, jako trombónista a zpěvák působí v kapelách Marz, Skety, Concept Art Orchestra, Jazzdock Orchestra, je členem divadelní společnosti Farma v jeskyni, spolupracuje se souborem soudobé hudby Berg jako člen orchestru i jako sólista.
Michal Wróblewski je saxofonista, který kromě JWQ vede tělesa E Converso, Nejtek-Klápště-Wróblewski, Swomp a norsko-české trio KIAP, které založil při studiích v Oslu. Kromě toho je členem improvizačního dua Karm (s německým kytaristou Torstenem Papenheimem) a gipsy-jazzové kapely Futur Swing. Dále působí jako skladatel soudobé hudby, dramaturg festivalu Jazz Goes to Town a pedagog (HAMU, JAMU, Konzervatoř Jaroslava Ježka, ZUŠ Kouřim).
Miloš Klápště je basista, který v současné době působí v kapelách Anety Langerové, Doroty Barové, Beaty Hlavenkové a souboru Tryptych. V minulosti spolupracoval například s: Nerez, Richardem Mulerem, Sisou Feherovou nebo kapelou Voila. Kromě kontrabasu hraje i na basovou kytaru a syntezátory.
Jan Chalupa je vyhledávaným bubeníkem. Spolupracuje s divadelním spolkem Farma v jeskyni, je členem souborů Talaqpo, E Converso, častým hostem Pražského improvizačního orchestru, dříve byl členem kapely Jananas. Studoval na JAMU, HAMU a Konzervatoři Jaroslava Ježka, také působí jako pedagog.